Maratónsky súboj Katiek na diaľku pre Berešovú

24.06.2012 21:12

Už je to takmer definitívne, že Slovensko bude reprezentovať na olympiáde v Londýne v maratóne žien Katarína Berešová. Členku TJ Obal servis Košice žiadna zo súperiek neohrozila v boji s nominačnými kritériami. Táto Trebišovčanka dva razy splnila B-limit. Najprv vlani vo Frankfurte (2:39:11 hod.) a potom aj koncom apríla tohto roka v Düsseldorfe (2:41:31). Maratónci mali plniť limity do 2. júna, začiatkom júla SAZ schváli olympijský menoslov a naša zástupkyňa by v ňom nemala chýbať.

KOŠICE. Najvážnejšou rivalkou v súboji o letenky do Anglicka sa pred časom javila iná vytrvalkyňa žijúca v Amerike – Katarína Jánošíková.

V podstate to bol taktický boj a situáciu sťažoval aj nedostatok informácií, ktoré sa dostávali spoza mora k nám. Očakávalo sa, že pravdepodobne aj v máji sa ešte Jánošíková pokúsi Berešovú vytlačiť z pozície našej jednotky.

Lenže už polmaratón v New Yorku naznačoval, že nie je celkom v zdravotnej aj psychickej pohode a tak našťastie pre východniarku nemohla podstúpiť plnohodnotnú prípravu na maratónske vystúpenie v Eugene. Napokon tam neštartovala a ani nikde inde, čím sa otvorila cesta k radosti pre košickú bežkyňu.

SAZ disponoval v čase uzávierky splneným limitom iba v prípade našej zástupkyne a tak nie je nad čím uvažovať. Katka mala v uplynulom období aj ďalší dôvod na radosť Úspešne totiž štátnymi záverečnými skúškami zavŕšila štúdium na vysokej škole.
Manko pre školu

„V Düsseldorfe sme sa istili, keby náhodou Jánošíková zabehla požadovaný čas. Lebo boli aj také predpoklady, že súperka pobeží i v Prahe. Keby náhodou tam pokorila B-limit a lepším časom, tak sme uvažovali nad našou odpoveďou. Vystúpenie v Prahe neprichádzalo pre Berešovú do úvahy vzhľadom na krátky časový odstup,“ pripomenul tréner Gabriel Valiska.

Hoci K. Berešová v treťom maratóne svojej doterajšej kariéry nedosiahla v Nemecku lepší výsledok než vlani, predsa to bol dôležitý test na desiatom ročníku tunajšieho maratónu, kde obsadila v silnej konkurencii desiate miesto.

„Pripravovala sa na štátnice, odovzdávala diplomovku, takže jej príprava nebola stopercentná. Objemovo to bolo na tréningoch o tridsať-štyridsať percent menej než inokedy. Mala ešte vytrvalostný aj rýchlostný deficit, no do tridsiatky bol jej beh rovnomerný, dokonca to vyzeralo nádejne aj so splnením áčkového limitu. Potom ale začala strácať. Manko však určite dobehne, je to veľká poctivka.“

Valiska pred časom úprimne poznamenal, že tzv. krízový plán znamenajúci reakciu na prípadnú výzvu Jánošíkovej nebol pripravený.

„Rátali sme s tým, že bude bežať v polovici apríla, preto sme nastavili náš zámer na koniec apríla. No ako sa ukázalo postupne, nemuseli sme ani improvizovať s prípadnou kontrou, “ dodal skúsený odborník.

 

korzar.sme.sk

counter.php